facebook

Przyszła mama na wakacjach

Lato to błogiego wypoczynku. Wiele osób decyduje się na wakacyjne wyjazdy. Jak przygotować się do nich będąc w ciąży?

Przyszła mama na wakacjach

Dalsze podróże, szczególnie te zagraniczne mogą wiązać się z lotem samolotem. Wiele linii lotniczych wymaga aktualnego zaświadczenia od lekarza o braku przeciwskazań do podróży samolotem. W zależności od przewoźnika linie lotnicze nakładają ograniczenia dotyczące maksymalnego tygodnia ciąży w jakim można skorzystać z lotu. Najczęściej jest to przedział pomiędzy 32. a 34. tygodniem ciąży. Zanim zakupicie bilet lub wycieczkę sprawdźcie jaki jest zapis w regulaminie wybranego przewoźnika. Jeśli macie możliwość wybierzcie siedzenie bliżej przejścia, w niedalekiej odległości od WC - jednak nie w najbliższym sąsiedztwie. Zastanówcie się także nad godziną lotu - to Wy wiecie w jakich porach czujecie się najlepiej i kiedy najmniej dokuczają Wam ciążowe dolegliwości. Spróbujcie zarezerwować taką godzinę, abyście czuły się jak najlepiej. W przypadku długich lotów pamiętajcie o spacerowaniu po pokładzie - dzięki temu będziecie wspierać krążenie. Na czas podróży wybierzcie luźny, nieuciskający i przewiewny strój - będzie Wam wygodnie. Jeśli na pokładzie serwowane są posiłki wybierzcie te lekkostrawne. Unikajcie ciężkich, tłustych potraw polanych sosem i nie przejadajcie się. Zdecydowanie chcecie uniknąć rewolucji żołądkowych w czasie lotu lub tuż po opuszczeniu pokładu. 

Nie rezerwujcie wycieczek w dużym wyprzedzeniem - nie macie pewności jak będziecie czuć się za 2-3 miesiące. Jeśli chcecie zarezerwować wycieczkę sprawdźcie jakie są warunki ewentualnej rezygnacji - dzięki temu oszczędzicie sporo pieniędzy. 

Pamiętajcie, żeby zawsze mieć przy sobie aktualne badania oraz kartę ciąży. Sprawdźcie także szpitale w okolicy do której podróżujecie - może okazać się, że na wyspie, którą planujecie odwiedzić nie ma szpitala położniczego i w przypadku komplikacji konieczny będzie transport. W Polsce kobiety w ciąży są objęte bezpłatną opieką w czasie ciąży, porodu oraz połogu jednak ta zasada nie obowiązuje w każdym miejscu na świecie. Koniecznie sprawdźcie warunki ubezpieczenia wycieczki - a jeśli są one niewystarczające wykupcie dodatkowe ubezpieczanie. Podróż do wielu egzotycznych krajów wiąże się z dodatkowymi badania i szczepieniami - sprawdźcie dokładnie w jaki sposób przygotować się do takiej wyprawy. W związku z epidemią wiele krajów nałożyło dodatkowe środki ochrony, np. w niektórych miejscach osoby niezaszczepione na COVID nie są obsługiwane. 

Jeśli macie już termin wycieczki zaplanujcie około 40% atrakcji z których skorzystałybyście nie będąc w ciąży – zmiana klimatu może negatywnie wpłynąć na Wasze samopoczucie. Jeśli będziecie czuć się na siłach możecie zawsze poszerzyć zakres atrakcji już na miejscu. Kierujcie się zdrowym rozsądkiem i zasadami zdrowego żywienia – w czasie ciąży nie eksperymentujcie z egzotycznymi potrawami. Może okazać się, że pieczony wąż, kawia, świerszcze czy inny lokalny „przysmak” nie zostaną przez Was dobrze odebrane. Zwróćcie uwagę także na standardy restauracji w której zamierzacie zjeść – pamiętajcie, że nie w każdym miejscu na świecie obowiązują restrykcyjne zasady higieny! Może lepiej odpuścić sobie fast foody (które i tak nie są wskazane w ciąży) z przydrożnych straganów :)

Na miejscu ciesz się i aktywnie wypoczywaj, korzystaj z atrakcji z których możesz – jeśli tylko lekarz pozawala świetnym pomysłem na aktywność w ciąży jest pływanie. Nie nadwyrężaj się i nie forsuj – dzięki temu Wasz wyjazd będzie bezpieczny, udany i niezapomniany!

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem i jak opiekować się nim w czasie letnich upałów polecamy Wam bezpłatny webinar z położną, prof. UM dr hab. n. o zdr. Beatą Piętą. Zapis z webinaru znajdziecie w Akademii Rodziców Bobolen w zakładce "Archiwum". 

Udanego wypoczynku!