facebook

Karmienie piersią a koronawirus

Codziennie odnotowuje się nowe zachorowania na COVID-19. Niestety, wśród osób zarażonych znajdują się także przyszłe mamy. Wiele z nich zastanawia się czy w przypadku zakażenia wirusem mogą karmić piersią.

Karmienie piersią a koronawirus

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie na podstawie 116 kobiet u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-12 oraz 120 noworodków. Pomiędzy 12. a 24. godziną od porodu przebadano urodzone dzieci – u wszystkich wynik był ujemny. Badanie powtórzono na grupie 82 noworodków w 5.-7. dobie życia – u żadnego z badanych dzieci nie potwierdzono zakażenia. Na sali porodowej każda mama mogła nakarmić piersią swoje nowonarodzone dziecko, a podczas pobytu w szpitalu większość (83%) mam oraz dzieci przebywało w jednym pomieszczeniu. Badanie na obecność wirusa powtórzono ponownie w 14. dobie życia dzieci (przebadano 72 noworodki) – po raz kolejny żadne z badanych dzieci nie zostało zakażone. Badania kontynuowano u dzieci, których rodzice zgłosili niepojące objawy podczas teleporady w 1. miesiącu życia - u wszystkich dzieci wynik był ujemny. W tym miejscu warto zaznaczyć, że 78% zarażonych kobiet kontynuowało karmienie piersią w kolejnych dniach życia dziecka.  

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy stwierdzili, że ryzyko okołoporodowego zakażenia dziecka jest niskie. Nie warto także ograniczać kontaktu dziecka z zarażoną matką czy izolować dziecka. Należy także umożliwić kobietom zarażonym karmienie piersią swoich pociech. Koniecznym jednak jest stosowanie środków ochrony: wszystkie czynności przy niemowlęciu należy wykonywać w maseczce ochronnej przy jednoczesnym zastosowaniu odpowiedniej higieny rąk.

W przeprowadzonych do tej pory badaniach nie wykryto również SARS-CoV-2 w mleku matki. Wiele towarzystw naukowych zaleca karmienie piersią w przypadku matek zarażonych. Wciąż jednak trwają badania i możemy jedynie opierać się na dotychczasowych obserwacjach.

Źródło: mp.pl

#ciąża #badania #koronawirus, #COVID-19 #COVID #SARS-CoV-12 #karmieniepiersią #KP #mlekomatki