facebook

Ciąża i poród w czasie koronawirusa

Stan pandemii wprowadził wiele ograniczeń w codziennym życiu. Ograniczenia te dotknęły także przyszłe i świeżo upieczone mamy. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Ministerstwo Zdrowia oraz towarzystwa naukowe wprowadziły zalecenia dotyczące opieki nad kobietami w ciąży, w czasie porodu oraz w połogu.

Ciąża i poród w czasie koronawirusa

Poskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby badania zalecane w ciąży odbywały się zgodnie z harmonogramem, jednak przed każdym badaniem należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką dotyczący potencjalnego zakażenia COVID-19.

W przypadku podejrzenia zakażenia pacjentka powinna zostać skierowana na 14 dniową kwarantannę, lub w przypadkach ostrych – powinna udać się na oddział zakaźny, w którym zostanie objęta prawidłową opieką także pod kątem położniczym.

Jeśli u pacjentki nie stwierdzono ryzyka zarażenia koronawirusem wizyta u osoby prowadzącej ciąże może odbyć się z zastosowaniem najwyższych środków ostrożności. Przyszła mama na badania powinna zgłosić się bez osób towarzyszących, o wyznaczonej godzinie. Kontakt pomiędzy personelem medycznym a badaną powinien być ograniczony do niezbędnego minimum. Wizyty nie należy przeciągać, a dodatkowe pytania czy wątpliwości omówić drogą telefoniczną – w związku z tym eksperci zalecają, aby przyszłe mamy miały możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą prowadzącą ciążę: lekarzem lub położną.

W szpitalach wprowadzono zakaz odwiedzin oraz zawieszono porody rodzinne – oznacza to, że poród odbędzie się tylko w towarzystwie kadry medycznej. Warto pamiętać o tym, aby przygotować się na 2-3 dniowy pobyt w szpitalu (w przypadku porodu siłami natury) i spakować odpowiednią ilość rzeczy. W przypadku przedłużenia pobytu w szpitalu partner powinien mieć możliwość dostarczenia dodatkowych rzeczy dla świeżo upieczonej mamy – najczęściej przez wskazany punkt oraz w określonych godzinach.

Po wyjściu ze szpitala należy skontaktować się z wybraną położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, Pani Dr hab. n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus rekomenduje, aby pierwsza wizyta położnej POZ odbyła się bezwzględnie w miejscu pobytu matki i dziecka do 48 godzin po otrzymaniu zgłoszenia. Ekspert rekomenduje również, aby każda wizyta była poprzedzona wywiadem dotyczącym stanu zdrowia pacjentki. W przypadku wystąpienia ostrych objawów koronawirusa u świeżo upieczonej mamy lub innego z domowników położna ma prawo odroczyć wizytę patronażową w czasie lub wykorzystać systemy teleinformatyczne do jej przeprowadzenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości eksperci zalecają w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

 #koronawirus, #ciąża #poród #POZ #położna #ginekolog #szpital #porodówka #wytyczne #zalecenia #ptpoł #ptgin

Źródło: ptgin.pl, ptpol.pl