facebook

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

W ciąży niektóre problemy zdrowotne mogą się nasilać, mogą pojawić się także dolegliwości, z którymi nigdy wcześniej nie było problemu. W ramach programu Ciąża + każda przyszła mama będzie miała dostęp do bezpłatnych leków w ciąży.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Żeby skorzystać z bezpłatnych leków należy otrzymać receptę – może ją wypisać lekarz ginekolog, położna lub inny lekarz (podjadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia). W przypadku starania się o receptę np. u lekarza pierwszego kontaktu należy posiadać zaświadczenie o ciąży. Liczy się także data wystawienia recepty – bezpłatne leki przysługują od 1 września 2020 roku.

Bezpłatne leki przysługują kobiecie od momentu potwierdzenia ciąży – może to zrobić lekarz ginekolog-położnik lub położna, aż do 15 dni po planowanej dacie porodu.

Na liście znalazło się 114 leków, które są najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Wśród nich znalazły się preparaty stosowane między innymi w przypadku cukrzycy, nadciśnienia czy w chorób tarczycy. Przyszłe mamy będą mogły także bezpłatnie otrzymać leki na podtrzymanie ciąży. Warto jednak sprawdzać listę na bieżąco, gdyż będzie ona uzupełniana.  

Warto dodać, że refundacja nie obejmuje suplementów diety i preparatów witaminowych, z których często korzystają przyszłe mamy.

Wykaz leków refundowanych znajdziecie w tabeli E (od strony 1671) w OBWIESZCZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 sierpnia 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

#ciąża #leki #refundacja #bezpłątne #MinisterstwoZdrowa #ciąża+