facebook

Spożywanie alkoholu w ciąży

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające na celu uświadomienie przyszłej mamy jak niebezpieczne dla jej nienarodzonego dziecka jest spożywanie alkoholu w ciąży.

Spożywanie alkoholu w ciąży

Czym jest tak właściwie FAS?

FAS (Fetal Alcohol Syndrom) czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to kliniczne określenie zespołu wad rozwojowych lub wad wrodzonych u dziecka będących następstwem spożywania alkoholu przez matkę w okresie ciąży. Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

- niską masę ciała i niewielki wzrost dziecka w okresie ciąży oraz po porodzie,

- zmiany w fizjonomii twarzy dziecka: wygładzona rynna nosowa, krótki i zadarty nos, wąska górna warga, szeroko rozstawione oczy i opadające powieki, krótka szyja, nisko osadzone oczy,

- zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego np. problemy z pamięcią, niskie IQ, problemy z koncentracją i nauką, zaburzenia równowagi i zdolności motorycznych,

- mogą pojawić się także wady rozwojowe serca i stawów.

Oczywiście to nie jedyne problemy dzieci obarczonych FAS. W niektórych przypadkach mogą one przejawiać zdolność do agresji, kłamstwa, kradzieży, nadpobudliwości oraz problemów z nawiązywaniem znajomości.

Niestety, w przypadku dzieci z FAS najczęściej mówi się o długotrwałej terapii dobieranej pod konkretne zaburzenia. Warto jednak wiedzieć, że z FAS się nie wyrasta – to diagnoza na całe życie, nie można tego „wyleczyć”.

Alkohol w ciąży – czy istnieje bezpieczna dawka?

Alkohol spożywany przez matkę przenika do płodu – mówi się o tym, że stężenie alkoholu we krwi płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki. Alkohol w tak wczesnym etapie rozwojowym dziecka może powodować nie tylko wspomniane wyżej wady rozwojowe i wrodzone ale także prowadzić do poronienia. Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center (USA) przeprowadzili badania na grupie ponad 5 tyś kobiet do 20 tygodnia ciąży. Pytanie dotyczyło ilości, rodzaju i częstotliwości spożywania alkoholu w przeciągu ostatnich 4 miesięcy. Okazało się, że ryzyko poronienia było o 37% wyższe niż w przypadku kobiet, które nie piły alkoholu. Co więcej – naukowcy określili, że największe ryzyko poronienia przypada w 9 tygodniu ciąży, a każdy tydzień spożywania alkoholu wiązał się z 8% wzrostem liczby poronień. Co równie ważne – na ryzyko poronienia nie wpływała ilość czy rodzaj wypijanego alkoholu. Wystarczył sam fakt spożywania alkoholu w początkowym etapie ciąży. Dlatego zaleca się, aby już na etapie planowania ciąży całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Napoje „bezalkoholowe” – ważne informacje.

Na rynku możemy znaleźć wiele „bezalkoholowych” napoi oznaczonych jako wina, szampany czy piwa. Często są to odpowiedniki znanych marek, które oznaczone są jako produkty bezalkoholowe. Warto jednak wiedzieć, że wyroby te mogą zawierać do 0,5% alkoholu. Dlatego nawet decydując się na „bezalkoholowe” wersje win czy piw koniecznie powinniśmy sprawdzić etykietę na której znajdziemy informacje jaka jest faktyczna zawartość alkoholu w danym produkcie. Podejmując decyzję o spożyciu produktu, który zawiera oznaczenie „poniżej 0,5% alkoholu” warto mieć na uwadze, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Spożycie alkoholu w ciąży znacznie zwiększa ryzyko poronienia oraz może powodować wady rozwojowe oraz wady wrodzone.

#FAS #FASD #alkohol #ciąża #alkoholwciąży #piciewciąży #piwo #wino #bezalkoholowe #poronienie #badania