facebook

Jak wspierać zrównoważony rozwój dziecka i rodziców?

Już w czasie ciąży chcemy zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju. Regularnie uczęszczamy na badania kontrolne, stosujemy się do zaleceń lekarza, dbamy o swoją dietę. Sami także nabywamy nowe umiejętności korzystając ze szkoły rodzenia oraz spotkań edukacyjnych z położną. Po porodzie skupiamy się głównie na rozwoju dziecka. Warto jednak wiedzieć, że rozwój rodziców jest równie ważny i nie warto z niego rezygnować.

Jak wspierać zrównoważony rozwój dziecka i rodziców?

Jako rodzice szukamy sprawdzonych i bezpiecznych metod wspierających rozwój dziecka. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji stymulujących rozwój dziecka.

Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Przez 9 miesięcy kołysało się pod Twoim sercem – dźwięki i uczucia z tym związane to jedyne co zna. Przyjście na świat, brak odgłosu serca mamy, ostre światło i zupełnie nowe miejsce sprawiają, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Najprostszym sposobem, aby to zmienić jest kołysanie i przytulanie noworodka. Dziecko najbezpieczniej czuje się blisko rodzica, dlatego dobrym wyjściem będzie użycie nosidła lub chusty.

W czasie ciąży dziecko poznało głosy swoich rodziców, reagowało na nie. Dlatego po porodzie mówcie do dziecka. Pomimo tego, że noworodek nie jest w stanie Wam odpowiedzieć to głos rodziców działa na niego uspokajająco oraz stymuluje jego zmysł słuchu i zmusza mózg do intensywnej pracy. Dzięki temu tworzą się nowe zawiązki nerwowe. Podobne działanie wykazuje słuchanie łagodnej, melodyjnej muzyki w ciąży i po porodzie.

Skóra dziecka jest dużo bardziej wrażliwa niż nasza, dzięki czemu odbiera więcej bodźców. Warto wykorzystać tą zależność i wykonać dziecku masaż. Spokojne ruchy i delikatne głaskanie będą doskonałą stymulacją dziecka. Ważne, żeby dziecko było spokojne, a masaż nie trwał zbyt długo. Zadbajcie także o otoczenie: w pomieszczeniu powinno być ciepło a światło powinno być przygaszone. Taki masaż może stać się częścią rytuału po kąpieli.

Stymulację rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego dziecka warto dostawać do jego wieku. Zupełnie inne metody stymulacji zastosujemy u dziecka które ukończyło 6. miesięcy, a inne u dziecka po 1. roku życia. Warto pamiętać również o tym, że nadmiar bodźców wcale nie przyspiesza rozwoju – a może go opóźnić. Jak to zrobić? Jak znaleźć złoty środek?

W dobieraniu metod stymulacji warto polegać na opiniach ekspertów. Żeby wskazać rodzicom odpowiedni kierunek oraz stymulować rozwój dziecka stworzyliśmy zupełnie nowy portal edukacyjny – Akademię Rodziców Bobolen. Znajdziecie tam filmy oraz podcasty, dzięki którym dowiecie w jaki sposób rozwija się dziecko. Nasi eksperci zaproponowali także szereg aktywności, które będą wspierać rozwój dziecka zgodnie z jego wiekiem.

Współpraca z ekspertami nie ogranicza się tylko do przekazywania wiedzy. Będziemy organizować cyklicznie webinary z ekspertami z różnych dziedzin. Pozwoli to rodzicom zasięgnąć opinii oraz wyzbyć się wątpliwości. Zapewni im także niezbędne wsparcie.

Zadbaliśmy także o rozwój rodziców i przygotowaliśmy kursy samodokształcające, które pozwolą na zdobycie zupełnie nowych umiejętności. Kursy przygotowaliśmy z ekspertami praktykami, dlatego możecie mieć pewność, że wiedza przekazanapodczas lekcji będzie w 100% przydatna. Takie rozwiązanie daje Wam możliwość rozwijania się wraz z dzieckiem!

Akademia Rodziców Bobolen przeznaczona jest dla rodziców do lat 3. Znajdziecie tam ogrom wiedzy. Wystarczy zarejestrować się, żeby mieć do niej zupełnie bezpłatny dostęp. Polecamy!

#SzkołaRodzeniaPrenalen #Prenalen #AkademiaRodzicówBobolen #Bobolen #ciąża #poród #dziecko #przedszkolak #rozwój #rodzice #kursy